اردستان

اخبار سیاسی ، اجتماعی ، فرهنگی ، ورزشی شهرستان اردستان

۵۹ مطلب در خرداد ۱۳۹۴ ثبت شده است

پیام 175 شهید غواص ایستادگی در مقابل زیاده‌خواهی دشمنان است


امام جمعه اردستان گفت: پیام 175 شهید غواص ایستادگی در مقابل زیاده‌خواهی دشمنان است.

خبرگزاری فارس: پیام 175 شهید غواص ایستادگی در مقابل زیاده‌خواهی دشمنان است

به گزارش خبرگزاری فارس از اردستان، حجت‌الاسلام حسن دهشیری در خطبه‌های ظهر امروز نماز جمعه اردستان در مسجد جامع این شهر، اظهار کرد: شهید و شهادت یک ارزش است.

وی با اشاره به اینکه یاد و نام شهدا می‌تواند احیاگر جامعه باشد، افزود: نام و یاد شهدا و عطر شهید و شهادت همواره روحیه جدیدی به جامعه ما می‌بخشد.

امام‌ جمعه اردستان با اشاره به تشییع پیکر مطهر 270 شهید عملیات کربلای 4، عنوان کرد: این عملیات توسط سیستم اطلاعاتی آمریکا به صدام خبر داده شد و عملیات لو رفت و غواصان یکجا دستگیر شده و با دست‌ بسته به شهادت رسیدند.

وی با توجه به اینکه این غواصان لقب مروارید خاکی را به خود اختصاص دادند، تصریح کرد: پیام این 175 غواص شهید به مذاکره‌کنندگان ژنو این است که جلوی زیاده‌خواهی دشمنان بایستید؛ همان‌گونه که ما ایستادیم.

دهشیری با تأکید بر اینکه مردم یمن نیز با الگوگیری از خون این شهیدان امروز مقابل مستکبران ایستاده‌اند، تبیین کرد: بیش از 80 روز است که مردم این کشور را از زمین و هوا بمباران می‌کنند.

امام‌ جمعه اردستان با اشاره به اینکه باید شکرگزار باشیم که خداوند سلامتی داده تا در این روزهای بلند و گرم تابستان روزه‌داری را تجربه کنیم، متذکر شد: تنها روزه‌داری کافی نیست و باید نسبت به روزه‌خواری هم حساس بوده و جلوی آن را بگیریم.

وی با بیان اینکه عده‌ای به دلیل بیماری یا مسافر بودن نمی‌توانند روزه‌ بگیرند، تأکید کرد: متأسفانه عده‌ای هم هیچ مشکلی در گرفتن روزه ندارند و به‌ قصد شکستن حرمت روزه، در ملأعام روزه‌خواری می‌کنند.

دهشیری در پایان با اشاره به اینکه گاهی خبرهایی بر شکستن حرمت رمضان توسط مغازه‌داران به گوش می‌رسد و دود قلیان مشاهده می‌شود، یادآور شد: حرمت رمضان را باید پاس داشت، چراکه ادب اجتماعی و دینی، این حرمت شکستن را نمی‌پذیرد و هرکسی بخواهد این کار را انجام دهد دادگستری و نیروی انتظامی با آن‌ها طبق قانون برخورد خواهند کرد.

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
اردستان نامه

تغییر و تحول در آموزش و پرورش اردستان

در آستانه ماه مبارک رمضان ، روز چهارشنبه مورخ 94/3/27 جلسه فصلی مدیران در محل آموزشگاه شبانه روزی توحید برگزار گردید.

در این مراسم که با حضور مسئولین آموزش و پرورش و کلیه مدیران مقاطع برگزار شد ، برنامه های پیش روی آموزش و پرورش اردستان مثل ساماندهی ، سازماندهی نیروی انسانی ، اوقات فراغت دانش آموزان و ... مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

در پایان این جلسه در مراسم تودیع معاونت آموزشی مدیریت آموزش و پرورش اردستان ، جناب آقای علیرضا کاظم زاده ، از زحمات 3 ساله ایشان تقدیر به عمل آمد.

همچنین آقای مجید خباززاده به عنوان کارشناس حراست و سرکار خانم هاشمی نسب به عنوان کارشناس آموزش متوسطه احکام خود را از دست مدیر آموزش و پرورش دریافت نمودند.

۰ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰
اردستان نامه

فعالیت‌ تبلیغی 85 روحانی در شهرستان اردستان در رمضان


رئیس اداره تبلیغات اسلامی اردستان گفت: در ماه مبارک رمضان 85 روحانی در سطح شهرستان اردستان به فعالیت‌های تبلیغی می‌پردازند.

خبرگزاری فارس: فعالیت‌ تبلیغی 85 روحانی در شهرستان اردستان در رمضان

به گزارش خبرگزاری فارس از اردستان، حجت‌الاسلام سید جواد حیدری پیش از ظهر امروز در همایش طلایه‌داران تبلیغ در دفتر اداره تبلیغات اسلامی اردستان، اظهار کرد: در ماه مبارک رمضان ماه نزول قرآن و ضیافت الهی مبلغین بومی و اعزامی از حوزه علمیه درمجموع به تعداد 85 نفر، به مناطق مختلف تبلیغی در شهرستان اردستان اعزام شدند.

وی با توجه به اینکه رمضان ماه پالایش روح و تزکیه نفس است، افزود: اقامه نماز جماعت، برگزاری جلسات آموزش صحیح‌خوانی و حفظ قرآن کریم، تفسیر قرآن، بیان احکام و درس‌های اخلاقی، پاسخ به شبهات دینی و بیان مسائل موردنیاز مانند حق‌الناس را از مهم‌ترین برنامه‌های مبلغان در این ماه عنوان کرد.

رئیس اداره تبلیغات اسلامی اردستان بابیان اینکه طرح رمضان با قرآن همراه با سی‌دی و مسابقه در این ماه در سطح شهرستان اجرا می‌شود، گفت: آموزش قرآن نیز برای مسئولین هیئت‌های مذهبی از دیگر برنامه‌های این اداره در این ماه است.

وی با تأکید بر اینکه رمضان ماهی است که خداوند شناسنامه آن را با محوریت قرآن معرفی کرده است، یادآور شد: ماه مبارک رمضان بهترین فرصت برای ارتقای سطح معنوی، توسعه و ترویج فعالیت‌های قرآنی و دینی در جامعه است.

۰ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰
اردستان نامه

بانک سینا استخدام می کند

  بانک سینا به منظور تامین نیروی انسانی مورد نیاز خود در چارچوب ضوابط قانون کار و تامین اجتماعی در شهرهای تهران، بانک سینا استخدام می کنداصفهان، مشهد، اردستان، اهواز و گرگان از بین آقایان داوطلب (بومی) اقدام به استخدام می کند.
 داوطلبان می توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر و تکمیل فرم ثبت نام از تاریخ 1394.03.26 لغایت 1394.04.04 به پایگاه اینترنتی بانک سینا به آدرسwww.sinabank.ir مراجعه نمایند.
۰ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰
اردستان نامه

آموزش و پرورش همکاری لازم را با موسسات قرآنی به‌عمل آوردامام جمعه اردستان ضمن تاکید بر برپایی جلسات قرآنی در تابستان برای جوانان و نوجوانان گفت: در این کار، موسسات قرآنی پرچم‌دار باشند و آموزش و پرورش نیز همکاری لازم را با این موسسات داشته باشد تا توجه دانش‌آموزان به قرآن بیشتر شود.

خبرگزاری فارس: آموزش و پرورش همکاری لازم را با موسسات قرآنی به‌عمل آورد

به گزارش خبرگزاری فارس از اردستان، حجت‌الاسلام حسن دهشیری صبح امروز در جلسه شورای توسعه قرآنی اردستان در دفتر امام جمعه این شهر، اظهار کرد: رمضان در بین 12 ماه سال از امتیاز ویژه‌ای برخوردار است.

وی با تاکید بر اینکه قرآن کریم رمضان را ماهی می‌داند که قرآن در آن نازل شده و در روایت آمده است که هر چیزی بهاری دارد و بهار قرآن رمضان است، افزود: وظیفه میهمانان الهی در ماه رمضان این است که از بهترین هدیه پروردگارشان بیشترین و بهترین استفاده را ببرند.

امام جمعه اردستان با اشاره به اینکه خواندن نمازهای یومیه در مسجد آن هم به جماعت در اول وقت از وظایف روزه‌داران است، یادآور شد: آنچه بیشتر در این ماه اهمیت دارد انس و همنشینی با قرآن است.

وی با تاکید بر اینکه انس با قرآن اخلاق را تلطیف، اراده را قوی و عزم را جزم می‌کند، گفت: قرآن اتحاد و انسجام میان مردم را گسترده‌تر کرده و سبب می‌شود مسئولان به ارائه خدمات بیشتری بپردازند.

دهشیری با بیان اینکه باید دل‌هایمان را بهاری و بهارمان را قرآنی کنیم تا به سعادت دنیا و آخرت نایل شویم، اظهار کرد: باید جلسات با قرآن آغاز، با قرآن ادامه و با آن به پایان برسد تا جامعه ما قرآنی باشد و به تعبیر امام راحل تربیت‌ها قرآنی شود.

وی ضمن تاکید بر برپایی جلسات قرآنی در تابستان برای جوانان و نوجوانان افزود: در این کار، موسسات قرآنی پرچم‌دار باشند و آموزش و پرورش نیز همکاری لازم را با این موسسات داشته باشد تا توجه دانش‌آموزان به قرآن بیشتر شود.

امام جمعه اردستان همچنین با اشاره به اینکه افرادی هم که مستعد برای حفظ قرآن و درک مفاهیم هستند شناسایی و زمینه آموزش آنان فراهم شود، گفت: از افراد خیر نیز درخواست می‌شود که کمک‌ها و نذورات خود را به سمت قرآن‌آموزی و محافل انس با قرآن معطوف دارند.

۰ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰
اردستان نامه

آغاز برداشت محصولات صیفی در اردستان

برداشت صیفی جات از یک هزار و پانصد هکتار سطح زیرکشت شهرستان اردستان آغاز شد.
به گزارش خبر گزاری صدا وسیما ، مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان اردستان متوسط عملکرد تولید محصولات صیفی درشهرستان را 40 تن درهکتار اعلام کردو گفت : پیش بینی میشود امسال بیش از 60 هزار تن محصولات انواع صیفی شامل طالبی، گرمک، خربزه و هندوانه در این شهرستان برداشت شود.
علی اکبر صالح افزود: سطح زیر کشت محصولات صیفی درشهرستان یک‌هزار و500 هکتار است،که 85 درصد کشت و تولید در دهستان گرمسیر شهر مهاباد انجام می‌شود، و در حال حاضر برداشت آن آغاز شده است. 0002

۰ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰
اردستان نامه

آبرسانی سیار به 216روستا در استان اصفهان

216روستای استان اصفهان امسال آبرسانی سیار شد.
به گزارش خبرگزاری صداوسیما ، مدیر عامل آب وفاضلاب روستایی استان اصفهان امروز گفت: اردیبهشت امسال 15هزارو 270مترمکعب آب با 33 تانکر به روستاهای این استان آبرسانی شد.
آقای قرائتی افزود: روستاهای آبرسانی سیارزیر پوشش این سازمان 139روستا هستند و به 77 روستا هم که زیر پوشش این سازمان نیستند نیز آبرسانی سیار می شود.
وی با بیان اینکه بیشترین آبرسانی سیار در شهرستانهای اردستان و نایین است گفت: هزینه هر تانکر آب ،بیش از یک میلیون و 200هزار ریال است.
مدیرعامل آب و فاضلاب روستایی استان اصفهان گفت : امسال به9 هزارو 952 خانوار روستایی با جمعیت 31 هزارو 776 آبرسانی شده است.

۰ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰
اردستان نامه

حضور مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان در اردستان

خبرگزاری تسنیم: مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان گفت: استان اصفهان در زمینه ایجاد اقامتگاه های بوم گردی در کشور رتبه نخست را دارد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اردستان، فریدون اللهیاری صبح امروز در جلسه کارگروه میراث فرهنگی شهرستان اردستان در سالن اجتماعات فرمانداری اردستان به شناسایی بیش از 22 هزار جاذبه تاریخی و فرهنگی حائز ارزش در استان اصفهان اشاره  و اظهار داشت: 1765 اثر تاریخی استان اصفهان ثبت ملی شده است.

وی با بیان اینکه پایش و حفاظت از آثار باستانی استان بخش عظیم کار میراث فرهنگی استان را تشکیل می دهد، تصریح کرد: نگاه درست این است که همه در مقابل آثار تاریخی مسئول هستند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان با بیان اینکه با حمایت دولت و مدیران استان و استاندار امیدوار هستیم تا سال 95 میراث فرهنگی استان از بحران خارج شود، خاطرنشان کرد: ساختار میراث فرهنگی در شهرستان ها تغییر پیدا کرده و بر اساس شاخص های مورد نظر نمایندگی ها به ادارات ارتقاء پیدا می کنند.

وی با بیان اینکه سال گذشته حدود 90 درصد درآمدهای سازمان میراث فرهنگی به استان برگشت، افزود:سال گذشته 500میلیون تومان اعتبارات ملی برای شهرستان اردستان اختصاص داده شد که از این محل عملیات مرمت قنات 2 طبقه مون اردستان به زودی شروع می شود.

الهیاری با بیان اینکه گردشگری سامانه بهره برداری از آثار تاریخی است، خاطرنشان کرد: دولت برای ایجاد اقامتگاه بوم گردی در روستاها بالغ بر یک میلیارد ریال تسهیلات با بهره 4 درصد پرداخت می کند که استان اصفهان در زمینه ایجاد اقامتگاه های بوم گردی در کشور رتبه نخست را دارد.

فرماندار اردستان در ادامه این جلسه با بیان اینکه شهرستان اردستان دارای ظرفیت قوی در بحث گردشگری است اظهار داشت: این شهرستان از نظر ظرفیت های تاریخی، طبیعی و انسانی بسیار مستعد است.

بهرام خواجه سعیدی خواستار ارتقای دفتر نمایندگی میراث فرهنگی اردستان به اداره شد و افزود: با توجه به وجود آثار تاریخی فراوان در بخش زواره می طلبد نمایندگی میراث فرهنگی در این شهر دایر شود.

وی همچنین خواستار اختصاص اعتبارات بیشتر به حوزه صنایع دستی در شهرستان اردستان شد.

سرپرست نمایندگی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اردستان نیز در این جلسه با بیان اینکه شهرستان اردستان با بیش از 4هزار اثر تاریخی شناسایی شده دارای 68 اثر ثبت ملی بوده، گفت: شهرستان اردستان دارای 3 بافت تاریخی ارزشمند شامل بافت تاریخی زواره، مهاباد و اطراف مسجد جامع اردستان است.

محمد رضا صدوقی با بیان اینکه وجود مساجد جامع، یخچال و آب انبارها، حسینه های تاریخی و وجود کویر و مناطق کوهستانی از جاذبه های تاریخی و طبیعی شهرستان اردستان است، افزود: شهرستان اردستان دارای 2 اقامتگاه بوم گردی است.

وی با بیان اینکه در حدود 150 نفر در حوزه صنایع دستی در شهرستان اردستان فعال هستند، تصریح کرد: صادقی‌فر هنرمند شهر زواره به عنوان 5 هنرمند برتر استان اصفهان شناخته شده است.

۰ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰
اردستان نامه

طرح آبیاری بارانی در شهرستان اردستان اجرایی شد

طرح آبیاری بارانی در شهرستان اردستان اجرایی شد

خبرگزاری تسنیم: مدیر جهاد کشاورزی شهرستان اردستان گفت: با وجود خشکسالی، افت شدید آب های زیرزمینی و پرت و هدر رفت آب، اجرای طرح‌های آبیاری بارانی و کم فشار که جزء اولویت‌های مهم جهاد کشاورزی اردستان بوده در این شهرستان اجرائی شد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اردستان، علی اکبر صالح صبح امروز در حاشیه افتتاح 3 طرح آبیاری در اردستان در جمع خبرنگاران اظهار داشت: اجرای آبیاری بارانی و تیپ در سطح 15 هکتار از مزرعه فروغی با اعتباری بالغ بر یک میلیارد و 200میلیون ریال هم زمان با هفته جهاد کشاورزی افتتاح شد.

وی افزود: همچنین اجرای آبیاری بارانی در سطح 37هکتار از اراضی گروه کشاورزی 9 قدس با صرف اعتباری بالغ بر 2 میلیارد و 960میلیون ریال انجام شد.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان اردستان تصریح کرد: همچنین اجرای آبیاری بارانی در سطح 36 هکتار از راضی کشاورزی گروه شهید محمد منتظری با اعتباری بالغ بر 2 میلیارد و 880 میلیون ریال انجام شده است.

وی بیان کرد: با وجود خشکسالی، افت شدید آب های زیرزمینی و پرت و هدر رفت آب، اجرای طرح های آبیاری بارانی و کم فشار که جزء اولویت‌های مهم جهاد کشاورزی اردستان بوده در این شهرستان اجرائی شد.

صالح خاطرنشان کرد: تغییر الگوی کشت و حرکت به سمت گیاهان با مصرغ آبی کمتر از دیگر سیاست های جهاد کشاورزی اردستان است.

۰ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰
اردستان نامه

صنایع دستی اردستان؛ چراغی روشن در دل کویری خشک + عکس


امروزه صنایع دستی در قلب کویر ایران یعنی اردستان ذوق، هنر، خلاقیت و فرهنگ مردمان کویرنشین را به نمایش گذاشته تا جایی که صنایع آن به عنوان برترین در سطح داخل و خارج از کشور به حساب می‌آید.

خبرگزاری فارس: صنایع دستی اردستان؛ چراغی روشن در دل کویری خشک + عکس

به گزارش خبرگزاری فارس از اردستان، صنایع‌دستی امروزه به‌عنوان هنر و فرهنگ اصیل هر شهر مورد توجه است به‌طوری‌ که می‌توان خلاقیت مردم شهر را در آثار آنها مشاهده کرد.

امروزه این هنر در شهرستان اردستان به‌ غیر از اینکه نشان از فرهنگ بالا و اصیل این مردم کویرنشین را به نمایش می‌گذارد باعث رونق و توسعه اقتصاد شهرستان نیز شده است.

ذوق و خلاقیت کویرنشینان اردستانی موجب شده تا آثار آنها مورد استقبال در داخل و خارج از کشور قرار بگیرد و مهر اصالت یونسکو بر آثارشان نشان از اوج هنر آنها در سطح جهانی است.

به مناسبت هفته صنایع‌ دستی سری به چند کارگاه فعال در سطح شهرستان زدیم و از نزدیک پای صحبت‌های آنها نشستیم.

خرید نقدی اجناس اولیه و فروش چکی آن مشکل بزرگ میناکار اردستانی

رضا مددی یکی از هنرمندان اردستانی که در زمینهٔ صنایع‌دستی در اردستان فعال است در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اردستان، افزود: از سال 84 با توجه به علاقه‌ای که به هنر میناکاری داشتم فعالیت خود را در این رشته آغاز کردم.

وی بابیان اینکه هم‌اکنون 30 نفر به‌طور مستقیم در کارگاه میناکاری مشغول به فعالیت و تولید هستند، گفت: اگر پشتوانه مالی در این زمینه باشد ظرفیت اشتغال 70 نفر دیگر را در شهرستان داریم.

این هنرمند خلاق اردستانی عدم پشتوانه مالی را یکی از مشکلات بزرگ خود بیان کرد و افزود: اجناس اولیه ما به‌صورت نقد خریداری‌ می‌شود اما فروش آن به‌صورت چک چندماهه است که این امر کارگاه ما را با مشکل مواجه کرده است.

مددی با گلایه از پیچ‌ و خم‌های اداری برای گرفتن وام، افزود: امروز برای اینکه بتوانیم کارگاه را فعال نگه‌ داریم نیازمند حمایت مالی هستیم تا نه خود بیکار شویم نه 30 نفری که در کارگاه مشغول هستند.

این استاد میناکاری با توجه به اینکه برای تهیه زیرساخت، فراهم کردن محیط کاری و تبلیغات و دادن آموزش‌های لازم یه بازه زمانی 6 ماه طول می‌کشد، تصریح کرد: اگر دولت همان‌گونه که محصولات کشاورزی را از کشاورزان خریداری می‌کند صنایع‌دستی را نیز خریداری کند این بازه زمانی کاهش پیدا می‌کند.

مددی اضافه کرد: زیرساخت میناکاری مس در 9 مرحله کاری انجام می‌شود که هر یک دارای اجرت خاص خود هست و این باعث افزایش قیمت زیرساخت و پیشرفت کند و تدریجی آن می‌گردد.

وی با تأکید بر اینکه دولت می‌تواند پس از خرید این اجناس و صادرات آن به کشورهای دیگر هم فرهنگ و هنر ایرانی را به جهانیان بشناساند هم برای کشور ارزآوری کند، گفت: این کار باعث رونق فضای کسب‌وکار می‌شود و موجب می‌شود دیگر دغدغه مالی در ذهن هنرمندان نباشد و با خیال آسوده به کار خود ادامه دهند و در فکر توسعه کار و اشتغال بیشتر باشند.

این هنرمند اردستانی با اشاره به اینکه به‌جای تمرکز روی تنوع و خلق محصول جدید باید فکر اجازه مغازه، دستمزد شاگرد، مخارج ایاب و ذهاب، پاس شدن چک جنس فروخته‌شده و قسط‌های عقب‌افتاده باشیم، یادآور شد: اگر 50 میلیون تومان تسهیلات در اختیار ما قرار بگیرد تا مشکل نقدینگی حل شود می‌توانیم از تعطیلی کارگاه جلوگیری کرده و همچنین اشتغال بیشتری ایجاد کنیم.

در محصولات ما تقاضا بیشتر از عرضه است

علیرضا جمالی که به همراه همسرش از سال 87 پا به عرصه هنر خراطی گذاشته است به خبرنگار فارس گفت: ابتدای کار را با خرید دستگاه دست‌دوم و با دیدن فیلم‌های آموزش خراطی از ریچارد رافان از استرالیا آغاز کردم.

وی با توجه به اینکه دستگاه‌های خراطی موجود در کشور دارای قطعه مغار که باعث بالا رفتن کیفیت خراطی می‌شود نیست، افزود: با ساخت دستی این ابزار خراطی سعی کردیم کیفیت خراطی را در سطح کشورهای دیگر برسانیم.

این استاد خراطی با تأکید بر اینکه دستگاه خراطی دستی در کشور موجود نیست، تصریح کرد: طرحی در زمینهٔ ساخت این دستگاه انجام داده‌ایم که قصد داریم آن را در کشور به تولید انبوه برسانیم تا بتوانیم با ساخت این دستگاه هنر خراطی را در کشور خودمان و کشورهای دیگر توسعه دهیم.

وی با توجه به اینکه انواع ظروف کاربردی و چوبی، شکلات‌خوری، سینی، میوه‌خوری، قندان طرح چهارطاقی، کاسه طرح کشکول، کاسه طرح گل انار در کارگاه وی تولید می‌شود، اظهار کرد: میوه‌خوری (طرح حصیری) و کاسه تکه چسبانی دایره که در نوع خودشان بی‌نظیر هستند و مشابه آن در کشور وجود ندارد توانستند مهر اصالت یونسکو را دریافت کنند.

این استاد خراطی با بیان اینکه مشکل فروش برای محصولاتشان وجود ندارد و حتی برای چندماهه دیگر سفارش رزرو کرده‌اند، گفت: امروزه این محصولات در داخل کشور به شهرهای یزد، اصفهان، بانه، رفسنجان و تهران ارسال می‌شود.

جمالی با اشاره به اینکه محصولات ما در داخل کشور با استقبال خوب مردم و علاقه‌مندان به صنایع‌دستی مواجه شده است، بیان کرد: از کشورهای مالزی، انگلیس، آلمان و سوئد تقاضا داشته‌ایم که با توجه به تولید پایین و فروش رفتن اجناس در داخل، توان پوشش بازار خارجی را نداریم.

وی با اشاره به اینکه 6 سال طول می‌کشد تا یک شاگرد بتواند این حرفه را خوب یاد بگیرد، افزود: چون زمان یادگیری طولانی است جوانان رغبت کمی به یادگیری نشان می‌دهند.

این هنرمند با اشاره به اینکه سامانه فروش اینترنتی نیز برای خرید راه‌اندازی کرده‌ است، گفت: اگر بتوانیم دستگاه را در داخل تولید کنیم که نیاز به سرمایه 100 میلیون تومانی دارد، می‌توان یک اشتغال پردرآمد ایجاد کرده و همچنین ارزآوری به کشور را شاهد باشیم.

در کشورهای اطراف نیز تقاضا برای اجناسمان وجود دارد

غلامرضا صادقی‌فرد هنرمند دیگری از خطه شهرستان اردستان در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اردستان، اظهار کرد: از سال 75 شروع به فعالیت در زمینهٔ نقاشی طرح زیرخاکی سبک صفویه و قاجار و تولید انواع بیسکویت سفال کرده است.

این هنرمند با اشاره به اینکه هم‌اکنون 30 نفر در کارگاه خود مشغول به کار هستند، اضافه کرد: در این کارگاه گلاب‌پاش چهارگوش، لعاب نقره‌کوب، گلدان چهارگوش و لعاب نقره‌ای که در ایران بی‌نظیر است و مشابهی ندارد تولید می‌شود.

صادقی فرد با توجه به اینکه بازار فروش خوب است و 80 درصد اجناس به شهر لاله چین همدان ارسال می‌شود، گفت: گلدان برجسته نیز به کشور دوبی ارسال ‌شده که در آنجا مورد استقبال قرار گرفته است.

وی همچنین با تأکید بر اینکه منبت‌کاری روی سفال‌های بزرگ نیز در این کارگاه صورت می‌گیرد، افزود: اگر تسهیلات 200 میلیون تومانی در اختیارمان قرار بگیرد می‌توانیم زمینه اشتغال 50 نفر دیگر را فراهم کنیم.

وی بابیان اینکه هم‌اکنون یک هتل سنتی 200 ساله را برای بازدید گردشگران در شهر زواره آماده کرده‌ایم که در آن صنایع‌دستی این شهر به نمایش درآمده است، گفت: خانه نقلی زواره نیز که دارای 8 اتاق به‌صورت سوئیتی است برای رفاه حال گردشگران به‌زودی راه‌اندازی می‌شود.

به گزارش فارس از غلامرضا صادقی فرد در هفته گذشته در مراسم روز جهانی صنایع‌دستی در استان اصفهان به‌عنوان کارآفرین نمونه تقدیر شد.

اشتغال 150 نفر در حوزه صنایع‌دستی شهرستان اردستان

سرپرست اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان اردستان نیز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اردستان، با اشاره به اینکه بیش از 150 نفر در حوزه صنایع‌دستی و هنرهای سنتی در سطح شهرستان اردستان مشغول به فعالیت هستند، افزود: این افراد در قالب کارگاه‌های صنایع‌دستی مشاغل خانگی و کارگاه‌های انفرادی مشغول به تولید هستند.

محمدرضا صدوقی با بیان اینکه همه‌ساله حدود 50 نفر در رشته‌های مختلف صنایع‌دستی زیر نظر کارشناسان معاونت صنایع‌دستی آموزش می‌بینند، گفت: هم‌اکنون رشته‌های سفال‌گری، معرق و منبت، نگارگری، چرم‌دوزی، نقاشی روی سفال، میناکاری، رودوزی سنتی، گوهر تراشی و قلاب‌بافی در شهرستان اردستان فعال است.

 وی با اشاره به اینکه 35 کارگاه دائم در شهرستان مشغول به فعالیت هستند، یادآور شد: تولیدات صنایع‌دستی شهرستان در رشته خراطی و نقاشی روی سفال دارای مهر اصالت سازمان فرهنگی هنری ملل متحد (یونسکو) هست.

وی با تأکید بر اینکه اردستان منطقه‌ای است که درآمد مردم آن بیشتر از کشاورزی، دامداری و باغداری هست، افزود: صنایع‌دستی در این شهر به‌عنوان شغل جانبی و عموما جهت کمک اقتصادی به خانواده توسط بانوان انجام می‌گیرد.

صدوقی با تأکید بر اینکه 4 نمایشگاه دائمی صنایع‌دستی در سطح شهرستان دایر است تصریح کرد: در ایام نوروز دیگر نمایشگاه و بازارچه‌های فصلی صنایع‌دستی نیز ایجاد می‌شود.

==============

گزارش از: وحید عصارزاده

۱ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰
اردستان نامه